SON DAKİKA
22 Temmuz 2021 Perşembe 11:32 Isparta

4. DALGA BAĞIRA BAĞIRA GELİYORUM DİYOR

4. dalga bağıra bağıra geliyorum diyor

4. dalga bağıra bağıra geliyorum diyor

Tam kapanmadan sonra azalan vakalar, 5 bin bandına düşmüştü. Ancak son günlerde mutasyonlu virüslerin de etkisiyle günlük vaka sayısı 8 bini aştı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Fulya Soybaş, bugünkü köşe yazısında 4. dalga tehlikesine dikkat çekti. Soybaş'a konuşan uzmanlar, 4. dalganın ağustosta kapıyı çalabileceğini kaydetti. 

"AĞUSTOSTA 20 BİNLİ RAKAMLARI GÖRÜRSEK ŞAŞIRMAYIN"

İstanbul Üniversitesi (Çapa) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, İsrail, İngiltere ve ABD gibi vatandaşlarının yüzde 50’sinden fazlasını aşılayarak, kayda değer bir başarı yakalayan ülkelerde bile 4. dalga endişesinin en üst noktada olduğunu belirterek, “Kontrolsüz açılma ve Delta varyantının da etkisiyle İngiltere’de son 24 saatte 40 binden fazla vaka görüldü. Türkiye’de de durum benzer. Vaka sayıları geçtiğimiz haftaya kıyasla yüzde 30’luk bir artış ile 8 binin üzerine çıktı, haftaya 10 bini görürüz. Hele de bayramdan sonraki 2. hafta bu sayılar fırlayacak çünkü sahil kesimlerinden gelen görüntüler akıl alır gibi değil! Maske yok. Mesafe yok. 2 doz aşılamada istenen rakamlara henüz ulaşamadık. Ağustos ortası 20 binli rakamları görürsek şaşırmayın. 4. dalga sonbaharı beklemeyecek” diyor.

Salgına karşı desensibilizasyon yani duyarsızlaşma içinde olduğumuzu kaydeden Prof. Dr. Tükek, şöyle devam ediyor:

“Bir kısım hâlâ virüsü yok sayıyor. Bir kısım, ‘Ne olacaksa olsun’ kafasında. Bir kısım aşıya karşı komplo teorileri içinde. Bu bakış açılarıyla bu maç buradan zor döner! 4. dalgaya doğru hızla gidiyoruz, karamsarlık içerisindeyim. Onca emek umarım boşa gitmez. Salgını durdurabilmenin çaresi kurallara uymak ve aşı olmak. Aşı olanlar hasta olsalar da hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Aşı olmayanların ise hem kendileri hem de çevresindekiler büyük riskte. İnsanlar aşıyı reddettikçe yeni varyantlar türüyor. Bu yeni varyantlar aşılı, aşısız hepimizi riske sokuyor. Yakın gelecekte aşı zorunluluğu, aşı kartı uygulamaları kaçınılmaz olur ve olmalı. 1 yıl daha kaybedecek lüksümüz yok.”

"4. DALGA BAĞIRA BAĞIRA 'GELİYORUM' DİYOR"

Clinical Research Center | Clinical Research Center Board Of Management

Hürriyet Gazetesi Yazarı Fulya Soybaş, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal'a tatil beldelerinden gelen kalabalık görüntülerini sordu. ‘Korkunç!’ diyen Köksal, şöyle konuştu:

“Vizitem vardı, şimdi oradan çıktım. Gelen her hastama ‘Aşı oldunuz mu?’ diye soruyorum. Hastam ciddi semptomlar gösteriyor, dedi ki ‘Olmadım ve inanın çok pişmanım.’ Daha kötüsü ailesine de bulaştırmış. İyi ki onlar aşılı. Ona şükrediyor çünkü hafif atlatıyorlar. Bayram sabahı, ‘Umarım bu hatamı canımla ödemem’ diyen bir hasta düşünün. Bu neyi gösteriyor. Aşılanma çok önemli, hastalığa karşı elimizdeki tek silah. Şu an maskesiz-mesafesiz ve en önemlisi de aşısız ya da tek doz aşı ile tatilde, köyünde ya da kalabalıklarda dolaşan insanlar birkaç hafta içinde ne halde olacaklarını durup, sorgulasınlar. Metrekareye düşen insan sayısı olması gerekenin 5-6 katı. 4. dalga bağıra bağıra ‘Geliyorum!’ diyor. Vaka sayılarına bakın, şimdiden geçen haftayı ikiye katladı.”

KAYNAK: HÜRRİYET

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Hüseyin

23 Temmuz 2021 Cuma 11:23

Yazık çok önemli yemekler bayramda arkadaş 2 ay daha sabır edilemedi. Adam koronadan öldü aikesi mevlüt okudup yemek veriyor bayramda bu kadar saçmalık olmaz

Seyyah

23 Temmuz 2021 Cuma 07:42

Bana bu devletleri sayabilir misiniz

Aliveliselami

23 Temmuz 2021 Cuma 00:45

Hastaneler yıkılıyor ve insanlar haala çılgınca gezip tozma peşinde gidişat berbat neyi nasıl yapacağını bilemeyen sağlık kurulu neyi bekliyor turizm Türk milletinin sağlığından daha önemli tabi değil mi?

Aşı olun

23 Temmuz 2021 Cuma 00:31

Aşı olmuyorsunuz sonra da ağlıyorsunuz cahil milletin sonu bu olur...

Seyyah

22 Temmuz 2021 Perşembe 18:49

Siz videolardan seyredip gaza geliyorsunuz sanırım. Bana akademik bilgi birikiminizi paylaşabilir misiniz

Seyyah

22 Temmuz 2021 Perşembe 18:48

Grip vaka sayısı az elbette, maskeden dolayı. Ayrıca grip için bile aşı var.

Halk

22 Temmuz 2021 Perşembe 18:39

Dünyada ve bizde cahil,sorgulamayan,salak,aptal ,v.b gibi yaşayan nesil yetiştirilmeye çalışılıyor bundan daha tehlikeli bulaşıçı hastalık oldu hiç bu kadar saçmalanmadı refarandum yapılsa millet serbest eskisi gibi yaşamak ister

Delta varyant pro 11 max

22 Temmuz 2021 Perşembe 17:06

Yakında delta 8 pro max icat ederler b taraflarından yne eve kapatırlar bu palana alet olan ve halkı aşet eden satılmış kim varsa allah bin belasını versin koronayı yok sayıp üst aklın planına parayı bile kabul etmeyip uymayan devletler var hayatlarına ****et normal devam ediyorlar uyanın

Kobayolmayın

22 Temmuz 2021 Perşembe 17:02

İnanmayın bu plana denek kobay olmayın uyanın medyaya kulak asmayın bizi bitirmek istiyorlar uyanın artık uyumayı bir kez bırakın

İşsiz

22 Temmuz 2021 Perşembe 16:38

Gelmez dalga falan, Sağlık Bakanımıza ve Cumhurreisine güvenimiz sonsuz..

Miskin vatandaş

22 Temmuz 2021 Perşembe 16:03

turistik yerlere plajlara zevk için plajlara gezi turlarına gidenlerin gidişi olsun dönüşleri olmasın

SDÜ.lisans.5

22 Temmuz 2021 Perşembe 13:55

Öldürme oranı yüzde 000.1 olan bir virüsü sırf küresel güçler istedi diye medya ile şişirerek korku pompalayarak algı operasyonu yaparak milleti eve tıkıp birde karbondioksit bakteri yuvası Maske taktırdınız esnafı mahvettiniz insanların anayasal Hak ve özgürlüklerini elinden aldınız yeter bıktık artık ya bitirin şunu vermeyin artık bu haberleri yapmayın şu testi Grip nereye kayboldu ? hiçbir yere kaybolmadı grip aynen duruyor adı sadece CORONA olarak değişti ve millet de buna inandı Malesef.

aşıyla yayılan salgın

22 Temmuz 2021 Perşembe 12:33

saçmalamayın artık, kaç doz kızamık aşılı çocuk olmasına rağmen en ağır şekilde kızamık geçiren çocuklar var...hayattan ne kadar kopuksunuz! salgınları aşılılara verdiğiniz bu saçma güvenin tedbirsizliğiyle yaydığınızın bile farkında değilsiniz! aşıyla yaymanız da cabası!

Veli

22 Temmuz 2021 Perşembe 12:09

Bu iş bitmez inşallah her yeri açıp en güvenli dediği okulları 1 ay sonra acmamazlik etmezler o zaman bu çocuklar bitti

Vatandaş

22 Temmuz 2021 Perşembe 11:38

Bazı insansilara kelime kelime okutulması gereken bir söyleşi olmuş. Virüse inanmayanlar,aşıya karşı komplo teorileri üretenler, aman yaa diyenler güzelce okuyun lütfen. Tabi gelip de şu hocalara ders vermeye kalkanlar da çıkar aranızdan,siz çok okuyorsunuz ya

DİĞER HABERLER