SON DAKİKA
14 Eylül 2021 Salı 10:53 Isparta

EĞİRDİR GÖLÜ VE HAVZASI MECLİS GÜNDEMİNDE

Eğirdir Gölü ve Havzası meclis gündeminde

Eğirdir Gölü ve Havzası meclis gündeminde

CHP İzmir Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, Eğirdir Gölü ve havzasının yok olma tehlikesini Meclis gündemine taşıdı. Meclis araştırma önergesi ve bakanlıklara soru önergeleri veren Polat; “Eğirdir Gölü ve havzasının gelecek kuşaklara korunarak aktarılması için gerekli önlemler derhal alınmazsa, kısa zamanda Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı, doğal içme suyu, biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından uluslararası öneme sahip sulak alanı ve doğal güzellikleriyle yurdumuzun önemli tabiat değeri olan Eğirdir Gölü ve havzası yok olacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, Eğirdir Gölü ve havzasının yok olma tehlikesini Meclis gündemine taşıdı. Eğirdir Gölü ve havzasının korunması için derhal önlem alınması çağrısı yapan Polat, Meclise araştırma önergesi, Ticaret Bakanlığıile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergeleri verdi.

EĞİRDİR GÖLÜ VE HAVZASI YOK OLACAK!

Eğirdir Gölü’nün doğal güzellikleriyle Türkiye’nin önemli bir değeri ve tabiat varlığı olduğunu belirten CHP’li Polat,“Eğirdir Gölü, yurdumuzun ikinci büyük tatlı su kaynağı ve doğal içme suyu olması, Göller Bölgesi’nde içme suyu, kullanma suyu ve tarım sulamasında kullanılması nedenleriyle stratejik bir öneme sahip. Göldeki balık çeşitlerinden kerevit ve sudak türlerinin neredeyse tamamı yurtdışına ihraç edilmekte, bununla birlikte bölgedeki elma üretimi Türkiye’nin toplam üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Göller bölgesinin başkenti ve incisi olarak kabul edilen Eğirdir’in zengin coğrafyasında kuş gözlemciliği, endemik bitki gözlemciliği, foto safari, doğa yürüyüşü, oryantiring, dağcılık, jeep safari, yamaç paraşütçülüğü, su sporları, yayla, kamp-karavan ve av turizmi yapılabilmektedir. Böylesine önemli, verimli ve değerli havza; kontrolsüz ve bilinçsiz olarak tarım arazilerinde vahşi sulama yapılması, denetimsiz olarak açık kanallarla kilometrelerce uzaklığa su taşınması, havzayı besleyen akarsu, dere, çay ve yüzey sularının önüne çok sayıda gölet, baraj ve HES yapılması sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

MÜDAHALE VAR DENETİM YOK!

Gerekli tedbirlerin biran önce alınması gerektiğini vurgulayan CHP’li Polat, “Eğirdir Gölü, 1991 yılında ‘içme ve kullanma suyu’ olarak ilan edildi. 2008 yılında Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafındangölün maksimum su kotu ile çevrelenen su alanı ‘I. Derece Doğal Sit Alanı’ olarak belirlenmiş, maksimum su kotundan itibaren 300 m’lik bir bant ise “III. Derece Doğal Sit Alanı” olarak kabul edilmiştir. Eğirdir Gölü, ‘A sınıfı Sulak Alan’ listesindedir. 2012 yılında ‘Eğirdir Gölü Özel Hükümleri’ yürürlüğe girdi. 2021 yılının ocak ayında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Eğirdir Gölü, 1.Derece Doğal Sit Alanı yani ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olarak ilan ve tescil edildi. Tüm bu yasal düzenlemelere karşın; Eğirdir Gölü havzasında hassas alan sınırlarına müdahale edildiğini, yeterli denetimin yapılmadığını görüyoruz. Gölde müthiş bir su kaybı var, su seviyesindeki azalma yüzde 60’lara ulaşmış durumda. Sular çekildikçe ortaya çıkan çok sayıda su pompaları görülmekte. İçme suyu olarak kullanılan Eğirdir Gölü’nün kalan suyu da kimyasal atıklar sebebiyle hızla kirlenmekte.Doğa ve çevre koruma dernek ve örgütlerinin konu hakkındaki çalışmaları göz ardı edilmekte. Havzanın niteliğini kaybetmesi neticesinde bölgedeki tarım da turizm de canlı yaşamı da doğrudan olumsuz olarak etkilenecek. Bu durumun önüne geçmeliyiz. İklim krizi sebebiyle zaten su kaynaklarının kurumaya başladığı, nem azalmasının yağışların da azalmasına yol açtığı bilim insanları tarafından ortaya konulmakta. Gerekli tedbirler bir an önce alınmazsa Eğirdir Gölü ve havzası yok olacak. Üç milyon yıl önce oluştuğu kabul edilen, tektonik göl olan doğa harikası Eğirdir Gölü'nün ve havzasının yaşatılması ve gelecek kuşaklara korunarak aktarılması bir insanlık görevidir” diye sözlerini tamamladı.

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Erol korkmaz

15 Eylül 2021 Çarşamba 16:48

Şimdiye kadar hiçbir Isparta milletvekili dediğimiz insanlar konuşmadı böyle helal olsun hep siyaset Isparta için söz verilen ne yollar yapıldı nede tesisler

Cincik

15 Eylül 2021 Çarşamba 09:31

Ispartadann aday olsa seçilir. Helal olsun böyle sorumlu vekillere

Gölü düşünen

15 Eylül 2021 Çarşamba 00:25

Nerde bizim vekiller biri enerji üretiyor öbürü daha öbürü ne iş yapıyor devlet su isleride bi boy derin kuyu kazıp uluborluda baraj doldurmaz diye çalışıyor vay eğirdir hayran golume yalnızlığa bırakılmış bu göl yok olursa isparta biter

Kerem

15 Eylül 2021 Çarşamba 00:08

Isparta lı vekillere şimdiye kadar neredeydiniz demiyecek misiniz. öncelikle 3-4 dönemdir vekiller ne yapıyor?

A

14 Eylül 2021 Salı 23:44

?

Findoslu

14 Eylül 2021 Salı 23:42

Atabey İsl****öy harman örene az daha su salın bişey kalmasın

Ertem Karay

14 Eylül 2021 Salı 15:49

ıspartalı vekilden sesyok. foto çektirmesi lazım gerek. cenaze ve düğün merasimlerinde boy gösteriyor

Yakışan

14 Eylül 2021 Salı 14:49

Helal olsun. Keske ıspartadan aday olsa. Bize böyle vekiller yakışır

Egirdir

14 Eylül 2021 Salı 14:28

Eee dün yok olmuyor diye haber vardı

Tarım düşmanlığı!

14 Eylül 2021 Salı 14:12

Öncelikle Gölü korumak isteyen herkese teşekkürler. Ancak, ülkede bu iş tarım düşmanlığına dönüştü. Sadece ve sadece gölün su seviyesini azaltan etkenler hangisi yüzde kaç eksiltiyor açıklanırsa su seviyesinin düşmesinin nedeninin tarım olmadığı anlaşılacaktır. (BARAJ, Yağış eksikliği ve Buharlaşma, Tarımsal sulama) bu üç etkenin hangisi ne kadar kayba sebep oluyor lütfen önce onu açıklayın sonra ne gerekiyorsa yapılsın. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Yeşil-Pembe

14 Eylül 2021 Salı 14:10

İzmir milletvekili düşünüyor peki ya Isparta vekilleri?

?

14 Eylül 2021 Salı 13:56

Bizim vekiller ne iş yapıyor acaba

Hüseyin

14 Eylül 2021 Salı 13:39

Öyle deme sayın izmir vekili. Kızarlar göl kururmu. Yıllardır aynı çaba için uğraşan bilim insamları gönüllüler var. Dinleyen yok. Allah razı olsun sizden dile getirdiğiniz için.

Abdullah AYDIN

14 Eylül 2021 Salı 13:27

Yalvaç'ta su yok. İnsanların susuzluktan dilleri sarkmış. Toprak çatlak çatlak olmuş, ürünler kurumuş. Köpekler susuzluktan taşları yalıyor. Tavukların pislikleri katılaşmış, bilye gibi olmuş. Çeşmeler kurumuş dallar gibi kendiliğinden düşmeye başlamış. Ağaç yaprakları iskeletten ibaret kalmış. Daha geçen seneye kadar şarıl şarıl akan deredeki kurbağalar susuzluktan morarmış, dilleri birbirlerine yapışmış. Kargalar Afrika'ya göç etmeye başlamış. Göçmen kuşlar yollarını değiştirmiş.

Aman aman

14 Eylül 2021 Salı 13:13

Konya bile eğirdirden su istiyormuş. İnşallah bu bir söylentidir.

Nerde Recep

14 Eylül 2021 Salı 13:05

Bizim akp li siyasiler nerde acaba ya düğünde ya müdür atıyorlar ah Recep ah

Aklı selim

14 Eylül 2021 Salı 12:24

Bu vekiller sadece işe giriş çıkış lara bakıyorlar

eğirdir gölü

14 Eylül 2021 Salı 12:17

kurtuluşu basit aksu başpınar ve sorgun baraj gölünün suyu kasımlar barajına akıyor çevirin eğirdir e görün bakalım eğirdiri 1 ayda ihya olur.

Ayşe teyze

14 Eylül 2021 Salı 12:13

Eğirdir gölü kurumuş kimin umrunda.

Gölümüze sahip çıkalım.

14 Eylül 2021 Salı 12:03

İzmir milletvekili dile getiriyor.Teşekkürler.

cesars

14 Eylül 2021 Salı 11:55

izmir vekili eğiridiri düşünüyor ısparta vekilleri korkudan ağzını açamıyor ıspartaya gram faydaları olamyan insanları seçtiniz ısparta 20 yıl geriye gitti ne yaptı akp ıspartaya 20 yıldır duble yol olmayan tek il kaldık hızlı tren burdan geçmicek il merkezine tranvay yapılmadı yeni otogar bitmedi 1 tane bile battı çıktı yapılmadı fabrika açılmadı en sonunda gölde kuruyor hadi siz oy vermeye devam edin

vatandaş

14 Eylül 2021 Salı 11:36

saygıdeğer ısparta vekillerimiz ne yapıyor acaba bu konu hakkında, 2018 yılında aylin cesur bir araştırma önergesinde bulunmuştu ancak diğer vekillerimiz ne bu konuyu dillendiriyorlar ne herhangi bir öner****e imza atmışlar. bunu gündeme getirme işinin mahir polat'a kalması üzücü

DİĞER HABERLER