SON DAKİKA
28 Haziran 2020 Pazar 14:34 Isparta

KURBAN KESİM YERLERİNDE RANDEVU SİSTEMİ UYGULANACAK

KURBAN KESİM YERLERİNDE RANDEVU SİSTEMİ UYGULANACAK

KURBAN KESİM YERLERİNDE RANDEVU SİSTEMİ UYGULANACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban Bayramı'nda kurban kesmek isteyen kişilerin, dini hükümler, sağlık şartları ve çevre temizliğine uygun şekilde kurbanlarını kesmeleri için gerekli tedbirleri içeren tebliğ yayımladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan '2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ'de koronavirüs salgını nedeniyle yeni birtakım tedbirler yer aldı. Buna göre; kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi ile koronavirüs yayılım riskini en aza indirmek için kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacak. Hayvan satış ve kesim alanlarında en az 1,5 metre olacak şekilde fiziki mesafenin korunmasına dikkat edilecek, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak zorunlu olacak.

Hayvan satış alanının etrafı sınırlandırılacak, insan kalabalığını önlemek için hayvan ve insanların giriş-çıkışına uygun kontrollü kapılar oluşturulacak. Satış ve kesim alanlarının girişleri ile alan içerisinde belirlenen noktalarda el antiseptiği bulundurulacak. Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak, giriş kapılarına ve uygun yerlerine koronavirüsten korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak.

EL TEMESSIZ PAZARLIK

Satıcılar ve müşteriler arasında pazarlık sırasında el teması yapılmayacak. Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin girişlerinde satıcı ve vatandaşların ateşi ölçülecek, ateşi 38 derecenin üzerinde olanların girişlerine izin verilmeyecek ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri sağlanacak. Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapılacak. Hayvan satış alanında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulacak. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olacak. Satıcıların geceledikleri yerlerde yataklar arasındaki mesafe en az 1,5 metre olacak ve diğer satış ünitesindekilerle temas etmemeleri uyarısında bulunulacak.

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 88 bin 499 TL, bu suçun konutlarda işlenmesi durumunda ise 2 bin 199 TL idari para cezası verilecek.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

VATANDEŞ

30 Haziran 2020 Salı 17:32

ALLAH ADINA KONUŞMAYIN (HAŞA) SADECE ALLAHA ADINA KESİLMEYEN CANLILARIN ETLERİ HARAM OLUR. VELEVKİ KESEN KASAPLARDA SADİST DEĞİL AYRICA CAN ACITMADAN YAPILCAKEN KOLAY YÖNTEM BU HASSASİYETİNİZE TEŞEKKÜRLER

hayvan kesim usulü

29 Haziran 2020 Pazartesi 01:06

mezbahada veya başka yerde hele de büyük baş hayvanların tek bacağından bağlayıp kaldırıp hayvan çırpınırken boynunu kesmek o hayvanı murdar etmektir....incitmeden yatırıp gözü bağlanarak kesim harici bütün zorbalıklar eti murdar eder, haramdır

Öğretmen

29 Haziran 2020 Pazartesi 00:22

Kesmeyin, bağış yapın..

yeter be

28 Haziran 2020 Pazar 15:59

biz evimizin bahçesinde kescez. kimse karışmasın

DİĞER HABERLER