SON DAKİKA
27 Kasım 2020 Cuma 00:11 Isparta

MİLLETVEKİLİ CESUR MECLİSE ÖNERGE SUNDU

MİLLETVEKİLİ CESUR MECLİSE ÖNERGE SUNDU

MİLLETVEKİLİ CESUR MECLİSE ÖNERGE SUNDU

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ülkemizde kadına yönelik artan şiddetin engellenmesine yönelik bir araştırma önergesi verdi.

Verdiği önerge ile konuyu yeniden Meclis kürsüsüne taşıyan Cesur, yaptığı konuşmada iktidarın bugüne kadarki politikaları sonucu ortaya çıkan manzarayı eleştirerek, “Sizin iktidarlarınızda kadınlarımız dünyadaki diğer kadınlara oranla her konuda geriye gitmiş, her gün daha fazla öldürülmüşler, daha fazla şiddete uğramışlar.” ifadelerine yer verdi.

İstanbul Sözleşmesi’ni “Bütün dünyada toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi yönünde atılmış çok büyük bir adım” olarak tanımlayan Aylin Cesur, konuşmasında imzacı ülkelerin, özellikle kadınların ve kız çocuklarının şiddete maruz kalmaksızın yaşam hakkını sağlamak ve korumak için gerekli olan hukuki önlemleri almak ve destekli sağlamak zorunda olduğunu hatırlattı. “Sözleşmeyi imzaladıktan sonra, sözleşmenin yükümlülüklerini yerine getirmemek iki yüzlülüktür” diyen Cesur, sözleşmeye rağmen Türkiye’de kadına karşı artan şiddete ve yıllar içinde artan kadın cinayetlerine ve son dönemde sözleşme ile ilgili tartışmalara da dikkat çekerek, iktidarın sözleşmeye sahip çıkmakta muallakta kaldığını ve sözleşmenin gerekliliklerini yerine getirmediğini belirtti.

KADINA ŞİDDET KONUSUNDA NİJERYA İLE AYNI DURUMDAYIZ

İstanbul Sözleşmesi’nin büyük önemine rağmen, tek başına kadına şiddeti engelleyemeyeceğini söyleyen Cesur, asıl çözümün, iyi bir yönetimde, yasalar önünde eşitlikte, yasaların uygulanmasında, demokraside ve ekonomik özgürlüklerde olduğunu da belirtti. Türkiye’de bunların bozulması ile kadına yönelik şiddetin de arttığına dikkat çekti.

Aylin Cesur, “2008 yılında 80 olan kadın cinayetleri sayısının 2019’da 469’a çıktı, Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkemizde her 10 kadından 4’ü yani 14 milyon kadınımız şiddet görüyor” dedi.

Cesur; Türkiye'de son on iki ayda partneri veya eşi tarafından cinsel veya fiziksel şiddet görmüş kadınların oranının yüzde 11 olduğunu, bu oranın Nijerya'daki kadına yönelik şiddet oranı ile aynı olduğunu söyledi ve; “Kıyaslama için örnek verdiği ülkelerin İskandinav ülkeleri olmadığını, kadına şiddet konusunda Ukrayna, Paraguay, Hırvatistan ve Polonya’dan çok daha kötü durumda olduğumuzu söylediğinin altını çizdi.

Konuşmasında çocuk gelinlere de değinen Cesur; “Şu an 20-24 yaşında olan genç kadınlarımızın yüzde 14,7'si 18 yaşından önce evlendirilmiş, bu konuda Tunus, Güney Afrika, Belarus, Karadağ ve Ürdün gibi ülkelerin dahi gerisindeyiz, batmışız, batmışız“ dedi.

AK PARTİ İKTİDARLARINDA KADINLARIMIZ HER KONUDA DÜNYA KADINLARININ GERİSİNE DÜŞTÜ

Kadına şiddetin azaltılabilmesi için kadının ekonomik, siyasi ve eğitim dahil her alanda güçlü olması gerektiğine vurgu yapan Cesur, “İşsiz kadın sayısı 2014'ten 2019'a yüzde 52 artarak 2 milyona çıktı. Kadınların istihdam oranı erkeklerin yarısı, yani %29,4. Kadın işsizlik oranımız Avrupa ülkelerinin 2 katı, OECD ülkelerinin 3 katı. Dünya Ekonomik Forumu 2020 Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi'ne göre, ekonomik katılım ve fırsat eşitliğinde 2006’da 106. İken, şimdi Katar ve Bahreyn'in arkasından 136'ncı olmuşuz. 2006'da 101'inci olan Nikaragua, 2020'de 81'inci olmuş. 111'inci sırada olan Nepal 101. olmuş bizi geçmiş; Honduras 99'ncu iken 55'inciliğe çıkmış. Türkiye’de aynı iş için kadınlar erkeklerin yüzde 58'i oranında maaş alabiliyor ve erkeklerin kazandığı her 100 liraya karşılık kadınlarımız 43 lira kazanıyor.” diyerek, 2006’dan bu yana kadın yoksulluğunun arttığını ve diğer ülkelerin Türkiye’yi geçtiğini rakamlarla ortaya koydu.

 

 

 

Aylin Cesur, ülkemizde kadının geldiği konum için “Politik katılımda 96. iken, şimdi Gana ve Gine'nin arkasından 109'uncuyuz, 2006’da 96. idik.

Eğitime katılımda 2006’da 92. iken, şimdi Tunus ve Cezayir'den sonra 113'üncüyüz.

Hükûmet tarafından ortaya konulan, 2016-2020 yıllarını kapsayan kadına yönelik şiddetle mücadelede Ulusal Eylem Planı yetersiz ve geçersiz kalmıştır; yasa var ama uygulanmıyor demektir. Ak Parti iktidarlarında kadınlarımız dünyadaki diğer kadınlara oranla her konuda geriye gitmiş, her gün daha fazla öldürülmüşler, daha fazla şiddete uğramışlar.” dedi.

27.DÖNEMDE MECLİS’TE 28 ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, 35 KANUN TEKLİFİ, 201 SORU ÖNERGEMİZ VAR, SAMİMİYSENİZ NEDEN KABUL ETMİYORSUNUZ?

Aylin Cesur, “Bugüne kadar, 2018'de seçilip Meclise girdikten sonraki dönemde, konu ile ilgili, siyasi partiler olarak 28 araştırma önergemiz, 201 yazılı soru önergemiz ve 35 kanun teklifimiz var. Bunları reddettiniz, hepsini reddettiniz! Gelin, bu defa kabul edin. Bir araştırma önergesiyle huzurunuzdayım. Gelin, hükûmetin yetersiz olduğu bu elzem konuda Meclis’te beraberce bir araştırma komisyonu kuralım.” diyerek iktidara seslendi ve bütün partilerin kadına yönelik şiddetin engellenmesi için ortak çalışması gerektiğini vurguladı:

“Ciddi eylemler ve caydırıcı kanunlar çıkarmanın önündeki engel nedir? Neden elleriniz hep "ret"e kalkıyor? Bu yasaların çıkarılması ve doğru uygulanması için eşik değeriniz nedir? Daha ne kadar kadın şiddete uğramalı, daha ne kadar kadınımızı kaybetmeliyiz?” diye iktidara soran Cesur, ardından acil olarak alınması gereken önlemleri saydı.

6284’Ü DERHAL UYGULANMALI, İYİ HAL İNDİRİMİ KALDIRILMALIDIR

“Biz çaresiz değil, güçlü kadınlar istiyoruz. Ne yapacağını bilmez, yetersiz değil, donanımlı, üreten kurumlar istiyoruz ve korkak değil, cesur siyasi irade istiyoruz” diyen Aylin Cesur yapılması gerekenleri, “Ekonomik ve psikolojik şiddet de dâhil şiddetin her türlüsünün tanınmalı ve cezalandırılmalıdır, iyi hâl indirimi uygulamasını derhâl kaldırılmalı ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uygulanmalıdır.” şeklinde sıraladı.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, sözlerini “Dileğimiz demokrasinin, hukukun uygulandığı, çaresizliğin yerine çarenin egemen olduğu, kadınların toplum içerisinde kaygısız, huzurlu ve göğüslerini gere gere dolaştığı özgür bir Türkiye. Ben, bizim memleketimizde kadınların şiddete ve cinayete kurban gitmediği memlekette uyanmak istiyorum” diyerek Nobel Ödüllü Yazar Tagore’un sözleri ile tamamladı.

“Tanrım, beni özgürlük cennetinde uyandır / Fikrin korkusuz olduğu ve başın dik tutulduğu yerde / Bilginin serbest olduğu ve dünyanın özel duvarlarla dar bölmelere ayrılmadığı yerde / Sözcüklerin, doğruluğun derinliğinden meydana çıktığı yerde / Emeğin kollarını kemale uzattığı yerde / Berrak akıl nehrinin, ölmüş âdetlerin hazin çölünde yolunu kaybetmediği yerde / Zekânın sürekli olarak genişleyen fikir ve fiile senin tarafından sevk edildiği yerde / Tanrım, sen benim memleketimi, işte bu özgürlük cennetinde uyandır / Allah'ım bana fikre saygısızlık etmeyecek ve küstah kudretin önünde diz çökmeyecek güç ver."

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

GÜNDEM

27 Kasım 2020 Cuma 13:38

Sen neyin kafasındasın. Megri meri Diyarbakır yazın ilk vidoyu ve görselleri tıklayın İyi partinin neler yaptığını görün.

Mahoni

27 Kasım 2020 Cuma 09:20

Hakliyken haksız duruma nasıl düşülür cevabı kadına şiddeti bile ak parti iktidarına bağlardan sen samimi değilsin demektir lütfen bu konuda bari samimi ol havalar soğudu ak parti iktarda deprem oldu ak parti iktidarda sek gekdi ak parti iktidarda amacın senin üzüm yemek değil her fırsatta ak parti yi dövmek olduğu için fazla tinlanmiyirsun lütfen eskidendi o siyaset şimdi kürk giyen yok demode oldu anla artık sayın vekilim anla dusaridan bakınca kışın uçan kelebek gibisin

Faruk nafiz nayan

27 Kasım 2020 Cuma 09:17

Bu istanbul sözleşmesi zaten insanların yuvasını yıkan.Kadın kafasına göre kendine dost tutarsa,kocasınada bana siddet uyguluyor,diyerek evden uzaklatırma kararı çıkartırsa,işte o zaman erkekler çıldırır.Biz anadolu türkleriyiz,kadın kocasına edepli saygılı olacak.Erkekte hanımına şefkatli saygılı olacak.Hristiyan kafirlerin zihniyetini türklere asla kabul ettiremezsiniz,bunu bilin ,bayan aylin!

dilenci memo

27 Kasım 2020 Cuma 08:57

sabıra İNANIYORSAN SABIR ET. seçim ĞELECEK SEN ĞİDECEKSİN. HALKIN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKECEKSİN. ZATEN .bütün mesajların NE KADAR ACİZ KALDIĞINIZ. ANLAMI ÇIKIYOR. SOKAK ÖYLE SÖYLÜYOR.NELER ĞELDİ NELER ĞEÇTİ .BU ÜLKEYİ,VE insanlarımız nelerle kandırdılar.ÇAĞIR ONLARI SENİ KURTARABİLİYORLARMI ?HAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRR

Velii

27 Kasım 2020 Cuma 01:41

Birazda şu 4 d li işçilerin sorunları maddi sıkıntıları gündeme gelse

DİĞER HABERLER