SON DAKİKA
11 Eylül 2019 Çarşamba 13:12 Isparta

TATİL BİTTİ, ÜNİVERSİTELERİMİZ AÇILIYOR

TATİL BİTTİ, ÜNİVERSİTELERİMİZ AÇILIYOR

TATİL BİTTİ, ÜNİVERSİTELERİMİZ AÇILIYOR

Şu günlerde aklıma Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okuduğum yıllar geliyor ve şehrimize eğitim için gelen gençliğimizi gördükçe o günlerdeki gibi heyecanlanıyorum. Allah bize çocuklarını gönderen ailelerin cümlesine çocuklarının mezuniyetini görme mutluluğunu da yaşatsın.

Evet, insanımız ve gençliğimiz için üniversite tahsili önemli bir süreç. Çocuklarımızın tahsil yapacağı en son ve en üst basamak. Bir o kadar da kritik ve zorlu bir süreç. Gerçi okul bitince de hayata dair askerlik, evlilik ve iş gibi daha büyük mücadeleler başlıyor ama üniversite tahsili de müstakbel hayat standardının yüksek olması adına aşılması gereken bugün için olmazsa olmaz bir basamak.

Geleceğimizin teminatı gençlerimiz gelecekleri uğruna ortaöğretim yıllarından başlayarak girdikleri sınav maratonuna ancak üniversiteye girince mola verebiliyorlar. Ve artık daha sakin bir süreçle derslerini alıyorlar ve sınavlarına hazırlanıyorlar. Fakülte ve yüksek okullarımızda ders geçmek lise yıllarımıza nazaran artık pek zor da değil. Dolayısıyla ders çalışan başarıyor ve kazanıyor. Zaten inancımıza göre zenginlik istenilene ama bilgi ise isteyene veriliyor. Adınız dininiz ne olursa olsun bilgiye isteyen kavuşuyor ve kazanıyor. Bu anlamda kıymetini bilene bilim tahsili=bilgi kazancı adına dünya en adaletli yaşam alanı.

Artık Isparta olarak iki üniversiteye sahibiz. Şehrimiz eğitim şehri. Ülke şartlarında nicelik ve nitelik olarak kendini aşan ilk üniversitemiz SDÜ’nün ihtisaslaşmasıyla kurulan yeni üniversitemiz ISUBU, daha teknik bölümlere sahip. ISUBU’nun KTÜ ve ODTÜ gibi şehrin ekonomik ve sınai kalkınmasına ışık tutacak fakülteleri var. SDÜ ise klasik anlamda TIP ve Hukuk fakültesinden tutun da Güzel Sanatlar ve İlahiyat fakültesine kadar geniş bir eğitim altyapısına sahip.

Her iki üniversitemiz de, Isparta’nın evlatları olan hocalarımıza emanet. Gerek DİLER hocamız ve gerekse ÇARIKÇI hocamız hem branşları ve hem de yöneticilik tecrübeleri bakımından  başarılı arkadaşlarımız. Her iki üniversitemizde de idari ve akademik anlamda çok değerli personelimiz var. ÇARIKÇI hocam daha geçenlerde Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN bey tarafından yeniden dört yıllık bir  hizmet süresi için tekraren rektör olarak atandı.

Her iki rektörümüz de çok gayretli ve çalışkan arkadaşlarımız. Kampüs alanı olarak nereye konuşlanacağını bilemediğim ISUBU, şimdilik eski Güzel Sanatlar Fakültesi binamızda idari faaliyetini sürdürür durumda. Zaten çoğu yüksekokul kadroları da ilçelerimizde bulunuyor. Fakülteler ise şehir merkezimizde. DİLER hocamızın elinde de çok kıymetli akademik ve idari personel var. Bu sene Isparta ve fakültelerini tercih eden gençlerimiz, çok mutlu olacaklar. Ayrıcalıklı ve nitelik ve nicelik yönünden kaliteli bir üniversitede eğitim görmenin hazzını yaşayacaklar.

Ispartaya gelen öğrencilerimiz barınmadan eğitime kadar da çok şanslı öğrencilerimiz olacaklar. Yurtlarımız, apartlarımız beş yıldızlı otel statüsünde. Onlara gurbette olmanın burukluğunu ve ailelerinden ayrı kalmanın özlemini Ispartalılar olarak hissettirmeyeceğiz. Zira bu şehirde terör, trafik sorunu yok. Sağlık sorunu da yok. Hava kirliliği ve sosyal hayat zorluğu hiç yok.

Her öğrenci profiline göre eğlence ve dinlence ortamlarımız var. Havamız ve suyumuz tertemizdir. Pahalı bir şehir de değildir burası. İki üniversitesi ve kalkınma adına kendi çapında gayretleri ile daha da ileriye gitme adına yola çıkmışların şehridir burası. Isparta’da okul kazanan öğrencilerin aileleri hiç üzülmesin. Bilakis sevinsinler. Çocukları inşallah eğitimlerini güzel bir ortamda tamamlayacaklar.

Zaten üniversite sonrası eğitimimizi yaptığımız hangi il değil, üniversite ortamında aldığımız altyapı ve bilgi önemli. Ayrıca öğrencinin en büyük referansı her şartta her daim bizzat kendisi olacaktır.

Isparta adına bu anlamda hem yeni öğrencilerimize ve hem de DİLER ve ÇARIKÇI hocalarımıza ve kadrolarına yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyoruz. Yeni eğitim döneminin genelde ülkemize ve özelde şehrimiz Isparta’ya hayırlı ve uğurlu olsun. Kalın sağlıcakla…

İsmail TANIŞMAN

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

VATANDAŞIN BİRİ

13 Eylül 2019 Cuma 01:55

söylemesen nerdennn bilcez.....tüpçüden al haberi

SPİKER

12 Eylül 2019 Perşembe 14:21

Gelmiş Gene bakışlarına kurban İki gözümün çiçeği :))))

Isparta lı fatih

12 Eylül 2019 Perşembe 14:20

bu tüpcünün kafa calişiyor ha tatil bitmiş ünüverside acilmiş yaşa len tüpcü

altan

12 Eylül 2019 Perşembe 11:29

DE GET

öğrenci

12 Eylül 2019 Perşembe 09:51

öğrencilere tüp indirimi var mı tüpçü amca ?

:)

12 Eylül 2019 Perşembe 09:38

her b.ktan da anlıyon ya

Öğrenci

12 Eylül 2019 Perşembe 01:15

Yeni açılan veya birkaç yıllık olan bölümlerde hala akademik kadro oluşmuş değil. Bazı derslere o alanla ilgisi olmayan akademisyenler giriyor. Bazı bölümlerde ise bölüm başkanları o bölümün ne lisansını okumuş ne yüksek lisans ve doktorasını o bölümde yapmamış kişiler. Seçmeli dersler görevlendirme yetersizliği nedeniyle zorunlu olarak seçtiriliyor. Almak istemediği halde alternatifi olmadığı için alıyor öğrenci.

BIKAN BİRİLERİ...

11 Eylül 2019 Çarşamba 22:34

Ya bi sus, bi sus... Yeter artık... Senin fotoğrafını görünce, altın da dağıtsan bu yazını dahi okumuyorlar artık... Son kez... YETER....

ıspartalı vatandaş

11 Eylül 2019 Çarşamba 21:52

bu adam burada yazdıkça ve okundukça bir daha bu sitenin haberlerini okumayacağım benimle aynı kanıda olanları bekliyorum

Mert

11 Eylül 2019 Çarşamba 21:34

Pisikolojik herif geldi gine

Nip/Tuck

11 Eylül 2019 Çarşamba 18:14

Yok iktisat okumuşmuş da bilmem ne. Ülkede her şeye zam üstüne zam geliyor bu gelmiş rivrivriv iki üniversitemiz var diyor, la de gettt

Doğru söyler

11 Eylül 2019 Çarşamba 15:08

Geldi yine tipini

kapcıklara

11 Eylül 2019 Çarşamba 14:45

tanışman harişten gazeller... ey türk gençliği.. uzun yıllar önce tgrt de canlı proğram konuk melih gökçek.. bir ara bedderesinden 1 katın katıldı. biz 40 kadınız 40 mız birleşsek senin gibisini doğuramayız dedi.. gökçek zihniyeti üniversite kapılarında sizi bekliyor. okulun içinde yurtta heryerdeler kendinizi ülkenizi satmayın. bak o zat odtü ye yaptıklarına. 40 kadın kadar akıllı olun..

Isparta lı fatih

11 Eylül 2019 Çarşamba 14:10

ismail büyük tüp ve hortum kac para oldu abem

eveyakınokul

11 Eylül 2019 Çarşamba 13:49

ıspartanın çocukları neden başka şehirleri tercih eder anlamıyorum.Abuk subuk bölümler, ıspartadan çok çok geri şartlarda illere neden tercih yapılır? tahsil mi serserilik mi amaç?ücra bir ilde ailesinin gelirinin çok çok üstünde harcama yapan gence annesi temizliğe gidip neden para göndersin?rizede 2.500 tl harcama lüksü uğruna bu anne neden temizliğe gitsin?neden ıspartada okumaz bu evlat?ısparta birçok ile göre eğitim cennetiyken bu sorumsuzluk niye?

DİĞER HABERLER