SON DAKİKA
07 Ağustos 2020 Cuma 09:31 Isparta

ÜZÜM PAZARI ESNAFINI BİLGİLENDİRDİ

ÜZÜM PAZARI ESNAFINI BİLGİLENDİRDİ

ÜZÜM PAZARI ESNAFINI BİLGİLENDİRDİ

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Anıtlar Kurulu ile defalarca yaptıkları istişareler sonucunda son hali verilen Tarihi Üzüm Pazarı Restorasyon Projesini uygulamaya koyacaklarını açıkladı. Başkan Başdeğirmen bu konuda bugün Üzüm Pazarı esnafını konu hakkında bilgilendirdi.  

Bugün saat 10.00’da başlayan Tarihi Üzüm Pazarı içindeki bilgilendirme toplantısına Pazar esnafının yanı sıra, AEDAŞ, Torosgaz gibi pazarın alt yapısı ile ilgili değişiklikler konusunda yakından ilgilendiren kurum ve kuruluşların müdür ve temsilcileri de katıldı.

BAŞDEĞİRMEN; “BURASI ANCAK SİZLERİN DESTEĞİYLE GÜZELLEŞECEKTİR”

Söz konusu toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen; “Burası şehrimizin en eski ve tarihi özelliği olan bir pazardır. Burada benden önceki belediye başkanı arkadaşlarımız da bir takım iyileştirmeler yapmıştır. Hepsinden Allah razı olsun. Ancak, biz bu konuda daha ileriye dönük ve kalıcı bir proje ortaya koymak istiyoruz. Onun için sizlerden destek ve sabır istiyoruz.

“TEK AMACIMIZ, BURAYI GÜZELLEŞTİRMEKTİR”

Bu tarihi pazarda 110 esnafımız ticari faaliyetini sürdürmektedir. Bizim buradaki tek amacımız burayı tarihi dokusunu da bozmadan güzelleştirmek ve şehrimize layık bir hale getirmektir. Çünkü, bunu yaptığımızda sizler de işyerlerinizi akşamdan kapatmak zorunda kalmayacaksınız. 23.00 – 24.00’e kadar açabileceksiniz. Bunun en güzel örneğini daha yeni yaptığımız Kültür Sitesi ve çevresinde görmektesiniz. Isparta’ya gelen bir kişi ilk olarak burayı görmektedir.

“TARİHİ ÇARŞININ ELEKTRİK SİSTEMİ YERALTINA ALINACAK”

Geçtiğimiz dönemlerde buraya üst çatı yapılmış, ardından bu çatının onarımı yapılmış. Ancak, şuanda buradaki işyerlerinin tüm kabloları bu işyerlerinin üzerinden geçmektedir ve dolayısıyla çok kötü bir görünüm arz etmektedir. Elektrik Dairesi yetkililerimiz burada. Onlarla konuyu görüştük ve buranın elektrik sisteminin yer altına alınması için fikir birliğine vardık. Kısa zamanda buna başlayacaklar.

“HER İŞİ BİZ YAPACAĞIZ, SİZ SADECE ABONELİK ÜCRETİ ÖDEYECEKSİNİZ”

Yine bu tarihi çarşımızın ısınma olayı için de doğalgaza geçilecek. Bu konuda da Torosgaz Genel Müdürümüz burada. Kendisi hemen çalışmalara başlayacak. Burada doğalgaz alt yapısı tamamlanacak, kutular işyerlerinin önüne konulacak. Siz sadece 700 lira gibi bir abonelik ücreti ödeyerek doğalgazı işyerinize bağlatacaksınız. Burasının restorasyonu ve tüm bunlar için de hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. Hepsini belediye olarak biz yapacağız. Siz sadece doğalgaz aboneliği ödeyeceksiniz.

“RESTORASYONU ADA ADA YAPACAĞIZ”

Normalde buranın tamamını aynı anda restorasyona almak isterdik. Ancak, gerek sizlerden gelen talepler gerekse ekonomik kayıplarınız olabileceğini düşünerek ada ada yapmaya karar verdik. İlk restorasyonu bu tarihi pazarımızın bir bölümünden başlatacağız. Diğer adalardaki esnaflarımız ticari faaliyetlerine devam edecekler. İlk etap restorasyonu da 4 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlamayı planlıyoruz. Bu şekilde peyderpey tamamını  restorasyondan geçirmiş olacağız.

“PROJE BİTTİĞİNDE TÜM ESNAFLARIMIZ KAZANACAK”

Şuana kadar bu tarihi pazarımız için uygulayacağımız restorasyon projesi için esnaflarımızın tamamına yakını muvaffakiyet verdi. Ancak, bir kısmı kaldı. O esnaflarımızın da en kısa sürede bu muvaffakiyetini vermesini bekliyoruz. Çünkü, burası tamamlandığında çok güzel bir görünüme kavuşacak ve buradaki tüm esnaflarımız kazanacak.

“BİZ BU İŞİ CİDDİYE ALDIK, SİZ DE ALIN”

Bakın bu zamana kadar geçmiş dönemlerde burası için bir takım iyileştirmeler yapılmış. Fakat, bu kadar köklü bir değişim yapılmamış veya yapılamamış. Ama biz bunu yapacağız Allah’ın izniyle. Çünkü biz işi ciddiye aldık. Sizler de bu konuyu ciddiye alın ve bize bu konuda destek verin. Çünkü, bu konuda sizlerin desteği bizim için çok önemli. Bu iş kolay bir iş değil. Ama sizlerin de desteğiyle başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

ESNAFLAR GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ DİLE GETİRDİ

Toplantıda daha sonra, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen sözü esnaflara verdi ve esnaflar konu hakkında hem görüş ve düşüncelerini söylediler hem de başkan Başdeğirmen’e öğrenmek istedikleri konular hakkında sorular sordular. Bu doğrultuda; Tarihi Üzüm Pazarı esnaflarından Selçuk Alay, Erol Aygündüz ve Mehmet Gezgin söz alarak görür ve önerilerini sundular.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Otopark mağduru

08 Ağustos 2020 Cumartesi 19:43

Demirel in evinin karşısındaki yıkama o kaldırımı yolu otopark yapmış ilgilenen yok sayın başkan. Belediye nim haberi var izin aldım diyor. Millet yolun ortasından gidiyor, arabaların altındakalacak.

Uyar

08 Ağustos 2020 Cumartesi 11:29

Uyarrrrrr bunlara uyar

Mikelenjelo

08 Ağustos 2020 Cumartesi 08:40

Yıl olmuş 2020 Ayazmana B. O K Kokuyor Başkan.Ulusal k****lara Haber olacak bu konu. Herkez duysun, yıllardır halk bağırıyor duyan yok. Bu Dericiler de kıl yakıyor DENETİM YOK MEMLEKETTE.

Ali Riza

08 Ağustos 2020 Cumartesi 03:09

Yıl 2020 modern şehrimizin üçte biri çok kokusuyla uyuyup çok kokusuyla uyanıyor.Oysa Isparta gül kokusu ile anılırdı.Bu ayıp hepimize yeter

Esnaffff3234

08 Ağustos 2020 Cumartesi 00:25

Yine kim kac para rant saglayacak acaba cok merak ediyrm

Yildiz32

07 Ağustos 2020 Cuma 23:34

Çiçek böcek işi ile uğraşmayın. Ciddî konulara eğilin. Boş beleş işlerle uğraşıyorsunuz. Yazık ispartaya

Vatandas

07 Ağustos 2020 Cuma 21:23

Yil olmus 2020 koca bi sehrin k****izasyonu aciktan dere olmus.akiyo her donem.her baskan adayinin vaadi kotu kokuyu bitirecegiz...Siz bari yapin baskanim

Soartan

07 Ağustos 2020 Cuma 16:22

Ben yaptım en iyi oldu çağı değil. Ekonomi zordayken daha akıllı ve Ispartalıyı düşünen projeler zamanı. Betona değil insana yatırım yapmalı. Yoksa UYAR uymasa da UYAR ile olmaz bu işler. Resimle mesimle hiç olmaz. Restoratör kim? Deneyimi ne? Mimar kim?

Ali Riza

07 Ağustos 2020 Cuma 16:18

Kokuyu halledemeyeceksiniz galiba?18 ay oldu secileli kalan 43 ayda gelişme olacak mi?

Kaya

07 Ağustos 2020 Cuma 12:04

Her şeyin aslı bozulurken Üzüm pazarının aslı korunur mu Bence bu iş sıkıntı çıkarır

GERÇEK

07 Ağustos 2020 Cuma 11:49

sayın başkan ayazmana restorantın kullandığı parkı ne zaman topluma ait hale getireceksiniz sizdemi yapamazsınız

hadi hayırlısı

07 Ağustos 2020 Cuma 10:33

hadi hayırlısı vatana millete üzüldüm esnafa eski köy garajı aklıma geldi.eski köy garajı esnafı bitti yenine müze yapılamadı şimdi sıra üzüm çarşısı esnafında

DİĞER HABERLER