SON DAKİKA
20 Ekim 2021 Çarşamba 23:48 Isparta

BİLİM KURULU SONRASI SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan kritik açıklamalar

Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan kritik açıklamalar

Aşılama, yüz yüze eğitim ve corona virüsüyle mücadelenin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, genç nüfusun vakalar içindeki dağılımı, aşı programımızın değerlendirmesi ve influenza gündemi ile toplandı.

*Salgının bugün ulaştığı durumda günlük yaklaşık 30 bin vaka ile karşı karşıyayız. Vakaların ortalama yaşının düşmüş olması ve aşılanmış olmak sayesinde hastanelerimizin kapasitesini zorlayacak bir hasta yükü ile karşılaşmıyoruz.

VAKALARDA YAŞ ORTALAMASI DÜŞÜYOR

*Vakalarımızın yaş ortalaması düşerken, gerek servislerde gerekse yoğun bakım ünitelerinde maalesef halen büyüklerimiz yatmaktadır.

*Kayıplarımızda da yine ileri yaştaki büyüklerimiz belirgin şekilde çoğunlukta. Bununla birlikte artık Vakalarımızın neredeyse yarısı 30 yaş altındaki vatandaşlarımız. Gençlerimiz hastalığı hastaneye yatmadan geçirseler de bulaştırabilecekleri büyüklerimiz halen hastanede tedavi edilmek zorunda kalabiliyor.

*Bu durum artık sorumluluğun gençlerde olduğunu teyit ediyor. Salgının ilk dönemlerinde en çok kısıtlama 65 yaş üzeri büyüklerimize uygulanmış ve büyük bir fedakarlıkla kurallara uymuş ve sorumluluklarını yerine getirmişlerdi. Bugün sorumluluk alma, ön safta mücadele etme sırası gençlerimizdedir.

*Gençler, sorumlu davranarak evlerinize, sevdiklerinize, büyüklerinize virüs taşımamak için tedbirlere uymalı ve en kısa sürede tam aşılı hale gelmelisiniz. Gençler, sizleri mücadelede ön safa davet ediyorum.

AŞIDA SON DURUM

*Aşı programımızda bir çok vatandaşımız aşı olmuş olmasına rağmen bir yavaşlama dikkat çekmektedir. Aşı tam aşılı hale gelmeden çok sınırlı koruma sağlıyor. Hele toplum bağışıklığı elde edilmeden ne kadar emek versek de yayılım devam ediyor. Aşılanma oranının yüksek olması aşı olmayanları korumuyor.

*Hiç birimiz nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur düşüncesinde olmamalı. Aşı birinci derece aşı olan kişileri koruyor. Kendi korumamız kendi aşımızdır.

*İkinci doz ve hatırlatma dozu aşısının zamanı gelen vatandaşlarımızın hiç vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları önce kendileri sonra tüm toplum için son derece kıymetli bir adım olacaktır. Israrla ve tekrarla sizleri aşı olmaya ve aşılarınızı tamamlamaya davet ediyorum.

YERLİ AŞI AÇIKLAMASI

*Bir çağrım da yerli aşımız Turkovac için. Aşımızın geliştirilmesinin her safhasında bağımsız bir bilim heyeti aşı çalışmasının sonuçlarını değerlendirerek bir sonraki aşamaya geçmesine izin vermektedir.

*Bilimsel çalışmaların bağımsız bilim insanlarımızca değerlendirildiğinden ve güvence altına alındığından emin olunuz. Bulunduğumuz aşamada ise 2 doz inaktif aşı olmuş sağlıklı bireylerin gönüllü olarak destek vermesine ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür.

*Bu güce güç katacak gönüllüler e-nabız üzerinden gönüllü olmaya müracaat edebilir ya da en yakın şehir hastanesine ulaşabilirler. Yerli aşımıza destek verin, salgına karşı kendi güvencemiz somut hale gelsin.

“VİRÜSLER HIZLA ARTIYOR”

*Geçen yıl bildiğiniz üzere influenza neredeyse hiç görülmedi. Tüm dünyada gerek maske kullanımı sebebiyle gerekse virüsün yayılım yollarının sınırlanmış olması sebepleriyle bir influenza salgını görülmedi. Bu yıl dünyada influenza artış eğiliminde olmasına rağmen, henüz ülkemizde görülmedi.

*Ancak diğer solunum yolları virüsleri ise yaygın şekilde görülmeye başladı. Bu durum maske ve mesafe kullanımında bu yıl geçen yıla göre daha gevşek olduğumuzu gösteriyor. Tedbir bizi influenzaya karşı da korur.

*65 yaş üzeri büyüklerimiz ve risk grubundaki vatandaşlarımız için grip aşıları tanımlanmaya başlanmıştır. Aşılar stoklara girdikçe influenza aşısı tanımlanmaya devam edilecektir.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Bilim Kurulu üyelerimiz kendilerine çok sayıda “okullar açık kalacak mı?” sorusu ile müracaat edilmesinde şikayetçi.

*En net şekilde ve kararlı bir tavırla okullarımızın kapanmasının asla gündem olmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz.

*Okulların kapanması söz konusu değil. Gündemimizde olmayacak. Bu sorunun gündemde kalmasının ise hiçbir faydası da manası da yok. Çocuklarımızı koruyarak, tedbirlere uyarak eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitime devam edeceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Son

21 Ekim 2021 Perşembe 23:01

10 defa olacaksınız desin gider olurum aşıda 10 yaş altına insin gider çocukları vurdururum

Sod

21 Ekim 2021 Perşembe 23:00

Şu anda elzem olan gidip aşı olmanız ve bi an önce bu virüsün bitmesi şu anda bundan önemli bişey yok gidip sorumluluk alıp aşınızı olun bu kadar basit ya

Türküm

21 Ekim 2021 Perşembe 20:56

Ülke batıyor bu adam hala aşı derdinde

Hakikat

21 Ekim 2021 Perşembe 20:52

Dalga geçiyorlar resmen. İş yerinde 4 kişi karantinada şu am ve hepsi de aşılı, hepsi de o çok övdüğünüz biyontekli. Ayrıca tam aşılı ne demek? Kaç doz olunca tam aşılı olunuyor? Açıkça söyleyin de bilelim kaç doz olunca rahat bırakacaksınız bizi????

Ders

21 Ekim 2021 Perşembe 17:53

Bu saatten sonra hala aşı olmayanda direnen varsa gitsin aşısı zorunlu olan ülkelere bu ne sorumsuzluktur ya bi sayıda tıkandı kaldı gidin aşınızı olun ya ne var bunda hiç bile olmuyo yok şöyle yok böyle demeden gidin aşınızı olun

Mask

21 Ekim 2021 Perşembe 15:46

Okulda maske takılma zorunluluğu kaldırın o zaman nefes alamıyoruz. Hasta olan olsun . İyileşirsek tamam yetti artık. Kulaklar kepçe oldu.Ciğerler sönecek.Zaten sınıfta hasta çıksa 5 gün sonra dönüyoruz.

Veli

21 Ekim 2021 Perşembe 12:47

Çocukların daha okula bile gitmesine izin vermiyorsunuz ama geleceği sizden bekliyoruz diyorsunuz. Resmen okulları kapatmaya yer arıyorlar. Yaptıklarınız çözüm değil önlem alıyoruz demek için bir şeyler yapıyormuş gibi davranmak. İmkanım olsa çocuğumu 1 dk daha tutmam şurada, gitsin bi İskandinav ülkesinde bilimini yapsın boş vaktinde de ormanda yürüsün. Gençliğini enerjisini kimse mahvetmesin

Selvi

21 Ekim 2021 Perşembe 12:30

ALLAH aşkına bu vaka virüs maske mesafe aşı haberlerini inanan kaldı mı varmı acaba hala daha? Lütfen gerçek gündemi konuşun artık akaryakıt dolar kömür pazar peynir yumurta tüp yağ vb...

Veli

21 Ekim 2021 Perşembe 11:53

lokman hekim lisesin de virüslü öğrenciler tespit edildi sonu ne olur Allah bilir

YURTTAŞ

21 Ekim 2021 Perşembe 11:12

Her şey serbest, gerisi lafonten den masallar.

Sağlıkçı

21 Ekim 2021 Perşembe 08:38

Sağlık müdürü ve saz arkadaşları istifa etmeli yettiler artık araçlar ve şoförler durmak bilmiyor hem mazot zamlandı milli servet ama onların umurunda değil dostlar işbaşında görsün

Isparta'da yaşayan Batmanlı

21 Ekim 2021 Perşembe 04:51

Okullar kapansin artık virüs yavaş yavaş tekrar geri geliyor acilen kapansın

sayın bakanım

21 Ekim 2021 Perşembe 00:01

okulları açtıki çok güzel. ilköğretime giden bir çocuğum var. resmen diken üstünde duruyoruz. bu ay olmasa gelecek ay virüs eve gelecek diye. evdekiler hastalanırsa, hatta Allah korusun vefat durumunda kime hesap soracağız.

Derya

20 Ekim 2021 Çarşamba 23:54

Güzel oyalıyorlar maşallah.. Yok Maske yok aşı yok vaka virüs daha başka bilmem neler derken Gerçek gündemi gözden kaçırıyorlar ki Hayat pahalılıgı konuşulmasın gündeme gelmesin.

DİĞER HABERLER